Arama motoru - Google

Tarif edildigi gibi Google Larry Page ve Sergey Brin tarafindan 1998 yilinda gelistirilen bir Internet arama motorudur. Google kelimesinin kökeni, yüz sifirli bir yani `Googol` anlamindadir ve Milton Sirotta tarafindan 1938 yillarinda bulunmustur. Arama motoruyla ayni adi tasiyan Google Inc. sirketinin kuruculari bu terimi Internet`in inanilmaz boyutunu temsil etmek için seçmis. 2005 yilinda hatta sözlük `Google`leme` fiilini lugata ekledi. Suanda Google Inc. dünyanin en etkili sirketlerinden biri durumunda. 150 milyar dolardan fazla piyasa degeri olan ve en geç Agustos 2004`de borsaya acildiktan sonra Google`in kuruculari dünyanin en zengin insanlarindan olmustur.

Bunlar 10.000 'den fazla çalisani istihdam ediyor. Google Inc. sirketi dünyanin pek çok yerinde veri merkezleri isletiyor. Arama sonuçlarini en hizli ve en iyi duruma getirmek için her sorgulama en yakin veri merkezine yönlendiriliyor. Sadece bu sekilde cevap süresi saniyenin onda birinden kisa olacagi garanti edilebilir. Sürekli güncellenen ve dogrulanan özel bir algoritma kullanilarak arama sonuçlari listesi yani siralama olusur.

Sonuçlari siralamak için en önemli kriterlerden biri, PageRank yani sayfa sirasidir. Bu PageRank gelen linklerin sayisi ve kalitesine göre bir web sayfasinin kalitesini tanimlar. Bu deger 1`den 10`a kadar yükselen bir ölçekte gösterilmektedir. Diger önemli kriterler ise sayfa içerigi ve güncelligi, domain adresi, basliklari, içerik organizasyonu ve açiklamalari, linkler, metinler, bazi web kataloklarindaki listelemeleri (örnegin DMOZ), bir sayfanin kurulusu ve benzeri birçok kriter daha mevcuttur . Uzmanlar Google'in algoritmasinin birkaç yüz bireysel unsurdan olustugunu düsünüyor. Google pazarin %90`ina hakim oldugundan bu kriterlerin birçogu web sayfasinin arama motoru gelisimine dahil edilmeli. Bu nedenle bu faktörlerin çogu bu egitimin devaminda açiklanacak.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif