Arama motoru – teknikleri

Bir arama motoru genellikle belirli ögelerden olusur: bir Url Server birkaç Crawler (Bot`lar, Robot`lar, Spider`ler), bir Parser ve bir Store Server. Url Server indekste kaydedilmemis olan Internet adreslerini (URL`leri) yönetiyor. Bireysel web sayfalarinin arama motorlarina kayitlari çogunlukla Url Server`leri üzerinden olusuyor ve bu Url Server`leri verileri Crawler`lara iletiyor.Belirli Server`lerle  baglanti kurmak için Crawler`lar bu Url`leri IP-adreslerine dönüstürüyor. Iletim süresini kisaltmak ve Server`a asiri yüklenmemek için Crawler`lar genellikle birkaç yüz baglantiyi ayni anda açiyor.

Böylelikle bir baglantida sorun olustugunda hizli ve zaman kaybi olmadan sonraki baglantiya erisebiliyor.Bu teknik sayesinde bir Robot saniyede 30 sayfaya birden islem yapa biliyor. Crawler`in basarili isleminden sonra Web sayfalarin verilerini Parser`e iletiyor.Parser simdi her bireysel HTML sayfasi için basitlestirilmis bir form yaratip bunu Store Server`e iletiyor. Store Server`in görevi ise basitlestirilmis sayfalarda yer alan bilgileri ayiklamaktir. Linkler Url Server`a gönderilip bilinmedik öge varsa indekse ekleniyor. Kolay anlatimla indeks listeleri, depolari ve bulunan sözlükler bundan olusuyor. Sözlük çogunlukla bir karma tabelasi seklinde gösterilen ve tüm agda bulunan terimlerin topulugudur.

Sadece sözlük içinde bulunan terimler bagimsiz arama sonucu saglaya bilir. Sözlükteki her terim yani her kelime bir hedef listesine baglidir. Bu Hedef listesindeki her kelimenin depoda bir baglantisi bulunur ve bu depoda tüm Web sayfalari kayit edilir. Ayni zamanda bireysel web sayfalarinin çesitli terimler veya anahtar kelimelerle ilgisi ve önemi hedef listesinde belirlenir.Bir arama motoruyla çalisa bilmek icin ya Frontend yada Searcher kullanilmali. Frontend bir arama motorunun görünür kismindan baska birsey degildir yani kullanici arabirimidir.

Kullanici bir arama sorgusu yaptiginda Searcher sözlükten ve hedef listesinden olusan bir sonuç listesi sunar. Her arama motoru kendi algoritmasini kulladigi için sonuçlar beliri bir yönteme göre listelenir. Bu algoritma her arama motorunun asil kalbidir çünkü Web sayfalarinin belirli arama sorgusunda kaçinci pozisyonda listelencegini yüzlerce kriterden belirler.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif