Google - Alternatifler

PageRank algoritmasi yani bir web sitesinin harici link sayisi ve gücü alaka ve öneminin degerlendirmesinde vede linklerin World Wide Web'in en önemli karakter özelliklerinden biri oldugundan her zaman önemli bir faktör kalacaktir. PageRank aslinda bir web sitesinin gerçek kalitesini yansitmaz. Ama bu sonuçta çok önemli bir konu oldugundan sürekli alternatif degerlendirme yöntemleri üzerinde çalisilir, bu nedenle burada kisaca bunlarin bazilari açiklanacak..Hilltop algoritmasi: Hilltop algoritmasi yardimiyla web siteleri belirli anahtar kelimelerle olan alakalarina göre ayrilir yani degerlendirilir. Ilk basta belirli bir konuya ya da belirli arama terimine uzman sayfalar belirlenir. Bunlar, belirli bir konu üzerinde birçok bagimsiz web sitelerine yönlendiren sayfalardir. Sonra belirlenecek siteler otorite olan sayfalardir. Otorite sayfalar genelde en az iki uzman sayfanin yönledigi sitelerdir. Hilltop algoritmasi Toronto`da gelistirilmistir. 2003`de Google bu algoritmanin patentini satin aldi.

Google tarafindan tanimlanan otorite siteler, alakali arama kelime sonuçlari listesinde öncelikli geldiginden ve diger sayfalara göre daha fazla bilgi örnegin alt sayfalarinin linklerini de içerdiginden belli olur.Hub ve otorite: `HITS 'olarak bilinen bu yöntem bir web sitesinin degerini hub veya otorite özelligi ile tanimlar. Hub özelligi bir sayfanin harici linklerinin sayisini ve kalitesini dergerlendirir, otorite ise bir web sitesini dis baglantilari ile tanimlanir. Bu Jon Kleinberg tarafindan gelistirilen algoritma sayesinde internetin baglanti yapisi içinde önemli noktalar tanimlanabiliniyor.

TrustRank: Google tarafindan patentli olan TrustRank algoritmasi, öncelikle istenmeyen sayfalari tespit etmek için tasarlanmistir. Bunun için, ilk olarak az sayida otorite yani bagimsiz ve güvenilir uzman sayfalar tanimlanir. Örnek olarak Wikipedia ve DMOZ var. Sonra tüm harici linkler takip edilerek, otorite ve uzman sitelerin  TrustRank`i PageRank dagilimina benzedigi için tüm bagli olan sayfalara aktarilir. Spam sayfalari nadiren bir kurala baglanildigi için bunlari filtrelemek ve degerlendirmemek kolaydir.

Buna ek olarak, arama motoru sonuçlarini optimizasyonu için veya ilgisiz içerikleri filtrelemek için birçok yaklasim vardir. Genel olarak, tüm içerik yöntemleri yani, bir web sitesinin gerçek kalitesi ön plana koyulur. Çesitli faktör ve hep yenilenen manipülasyon teknikleri yüzünden otomatik olarak web sitelerinin dogrulanmasi çok zordur ve bu nedenle TrustRank`de oldugu gibi elle kontrol edilen sayfalar veya sabit noktalarla çalisilir.
Editoryal isletilen web siteleri, rehberler veya sosyal link paylasim siteleri gelecekte daha fazla önem kazanacak ve arama motorlarinin degerlendirmelerini tamamlayacak.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif