Google - PageRank avantaj ve dezavantajlar

Larry Page ve Sergey Brin PageRank ile harici bir faktör yani var olan web sitelerinin degerlendirilme sürecinde ilk bakista manipüle edilemeyen bir faktörü yarattilar. Temel fikiri diger sitelerden de çok ve güçlü link baglantilariyla da degerlendirilen web siteleri mantikli geliyordu ve Google arama motorunun sonraki basarisi için ana nedenlerinden biriydi.

Google PageRank`in piyasaya sürülmesi ile birlikte genel olarak diger arama motorlarinin daha iyi sonuçlar elde ediliyordu. Bir alakali içerik saglamayarak anahtar kelime spami sayesinde diger arama motorlaritarafindan yüksek listelenen web sitelerini Google az sayida harici link baglantilari oldugundan filtreliyordu. PageRank algoritmasi gerçekten alakali sonuçlar sundugu ve çok zor manipüle edildigi için çok uzun bir zaman arama motoru gelisiminde 'dönüm noktasi'  olarak kabul edildi. Ne yazik ki, bu 'dönüm noktasi' simdi bir mide sancisi haline geldi. Bastan beri PageRank önemli hatta  en önemli siralama faktör oldugundan ve algoritma benzer sekilde diger arama motorlarinin çogu tarafindan ayni sekilde kabul edildiginden ani bir sekilde linklerin ekonomik degerleri artti.

Satilmaya, kiralanmaya ve degis tokus edilmeye baslandilar. Aniden sayisiz link pazarlamaya odaklanmis olan sirketler yada hizmetler ortaya cikti. Ayrica, birçok web sites operatörleri mümkün oldugunca çok sayida link almaya çalisti. Asla ziyaret edilmeyen ziyaretçi defterleri ve forumlar link girisleri ile dolduruluyordu. Hizla en kolay manipüle edilen faktörün PageRank oldugu netlesti. Zamani ve para harcamak isteyenler web sitelerinin siralamasini etkileyebiliyorlardi. Biranda çogu arama motorlarinin sonuçlarini maddiyat belirliyordu. Ne yazik ki bu güne kadar bu konuda çok az sey degisti. Google ve diger arama motorlari tekrar tekrar bununla mücadele etmeye çalissada link ticareti halen World Wide Web`de en hizli büyüyen pazarlardan biri.

Böylece 'rel = nofollow' özniteligini piyasaya sürüldü. Bu nitelik verilen bir link arama motorlari yani tarayicilar tarafindan degerlendirilmez sayfanin PR`i geçerli olmaz. Tüm forumlar ve bloglarda spam mesajlari önlemek için bu nitelik artik kullaniliyor. Ayrica bilinen link yükümlüleri veya servisleri düzenli olarak cezalandirilir örnegin bu siteleri  indeksden kaldirilir ya da web sitelerinde bulunan hiç bir linki degerlendirilmez.
Ne yazik ki tüm bu önlemler çogu zaman 'okyanusta bir damla' sadece. PageRank`in önemi web site siralamasi için azalmis olsa da, link ticareti gelismeye devam ediyor.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif