Google - PageRank algoritması

Algoritmanin kesin matematiksel gösterimi veya açiklamasi çok genis oldugundan burada sadece bir kez daha formül prensibi kisaca netlestirilecek. PageRank algoritmasina gör, her web sitesinin bir agirligi vardir ve bu PageRank olarakta adlandirilir. Bu 10 en yüksek deger olmak üzere, 1 ile 10 arasi bir ölçek ile ölçülür.

Bir sayfanin PageRank degeri ona bagli olan sayfayalarin sayisina ve  bireysel  PageRank degerine göre artar. Bir web sitesi baska bir sayfanin linki sayesinde bunun  degerinin bir parçasini alir. Bu parçanin büyüklügü ise formülde tanimlaniyor. Bunu görsellestirmek için birkaç basit örnek verelim:Bir web sitenin PR 3 alabilmesi için, teorik olarak PR 2 olan 101 sayfa veya PR 4 olan 3 sayfa sitenyle bagli olmalidir. Eger PR 5 elde etmek isteniyorsa PR 2 olan 3055 veya  PR 4 olan 101 sayfa baglantisi gerekir. PR 3 için ancak bir tane PR 5 olan link ve PR 5 için birtane PR 7 olan web sayfasinin linki yeterlidir.Bir link ile baglanan web sayfasinin PageRank`i nekadar yüksek ise baglanti kurulan sayfanin PR`i de okadar yükselir. PageRank yükselisi yavas yavas degilde aniden çikis yapar. PR ölçeginde seviye atlamak için daha fazla ve daha güçlü baglantilar gereklidir.

Bir web sitesinin PageRank`i Google Toolbar kullanarak görülür. O an açik olan her sayfanin tam olarak PR`ini gösterir.Belirtilen PageRank yaklasik olarak her üç ayda bir PR-Update ile güncellenir. Birçok sayfa web sitesine baglandigi halde PR yokmus gibi görüne bilir. Ama bu sözkonusu degildir. Harici baglantilar ve baglantilarin etkisi web sitenizin siralamasina çok kisa bir süre sonra dahil olur. PR-Update`i sadece görsel PageRank güncellemesidir.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif