Google – Sandbox

Birkaç kez belirtildigi gibi bu noktada Google Sandbox filtresi veya 'fenomeni' daha detayli açiklanacak.
2004 yillinin basindan beri bu `hayalet` yani resmi olmayan ve Google tarafindan onaylanmayan filtre web site operatörlerinin saflari üzerinde geziyor. Artik bu öncelikle yeni ve son derece gelistirilmis web siteleri için olan etkinin gerçekten var  oldugu neredeyse kesin.
Bu web sitelerinin anahtar kelimeleriyle kisa zaman içersinde siralamalarda üst kisimda olmalarini önlemek ve spam sayfalarini siralamadan dislamak için Google`in yeni bir filtre veya bir algoritma gelistirdigi görünüyor. Bu filtre kisa süren bir yükselisin hemen ardindan web sayfalarini arama sonuçlarinda bulundugu önemli anahtar kelimeleri ile belirli bir süre için listelerin en sonuna indiriyor. Kesin algoritma bilinmediginden bir web sitesinin hangi sartlar ve kosullar altinda filtrelendigi zordur. Özellikle hizli ve çok güçlü linklere sahip olan yani dogal olmayan bir link insasina sahip olan web sitelerinin etkiledigi görünüyor. Öte yandan da güvenilir veya güçlü linkler içeren bazi web sitelerin yeniden listeye eklendigi ve siralamada üst pozisyon elde ettigi örnekler de var. Bu nedenle harici linklerin Google Sandbox algoritma içerisinde önemli bir rol oynadigi görülüyor. Baska bir etki faktörü ise web sitesinin ana arama kelimeleri olmali. Öncelikle önemli yani `rekabet içinde olan` anahtar kelimeler üzerine gelistirilmis siteleri etkiledigi görünüyor. Digerlerini örnegin anahtar kelime kombinasyonlari veya rekabeti pek olmayan terimler üzerinde gelistirilmis web sitelerini genel olarak daha az etkiliyor. Bir web sitesinin yasi ve gelistirildigi anahtar kelimeler Sandbox etkisinin olasi nedenlerinden gibi görünüyor. Bu filtre etkinlestiginde web sitesi sadece saçma sapan kelime bilesimleri altinda buluna biliyor. Ana anahtar kelimeler arasinda, genellikle çok geride listelenir.
Bu etkinin ne zaman geçecegi ve etkilenen web sitesinin tekrar normal listelenecegini söylemek de çok zor. Bir web sitesinin 3 ile 12 ay arasi düsük degerlendirildigi tahmin ediliyor. Ortalama süresini ise 3 ile 6 ay arasinda degisiyor. Özel bir filtrenin varligindan kusku eden bazi uzmanlar bu sorunlarin normal Google algoritmasinin bir parçasi oldugunu varsayiyor. Bunun bir gerçek olabilecegini gösteren temel kosullar ise web sitesinin Sandbox`da kalis süresi ve hangi kriterler altinda sitenin oradan çikacaginin belirsiz ve degisken olmasi.
Sandbox`dan çikmak için bazen sadece diger web sitelerinden birkaç güçlü ve güvenilir baglanti yetiyor. Ayrica baslangiç döneminde web siteleri daha az belirli anahtar kelimelerin metin linklerini kullanmaktansa Button veya afis ile baglandiginda daha az etkilendigi görülüyor. Yalnizca domain adini içeren linklerinde hiçbir sorunlari olmamistir.
Google sandbox`dan kaçmak için web sitesinin erken asamalarinda çok fazla link eklenmemeli ve sadece bir kaç güvenilir baglanti olmalidir. Buna ek olarak daha fazla Button veya afis kullanilmasi tavsiye edilir. Ayrica web sitesi ilk basta anahtar kelime kombinasyonlari veya oldukça zayif anahtar kelimeler üzerine gelistirilmeli çünkü
bazi derecesi yüksek olan rekabetçi anahtar kelime üzerine gelistirilen web sitelerinin cezalandirilmasi daha olasidir.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif