İnternet - Gelişim ve Gelecek

Gelişim: İnternet 1969'da geliştirilen ARPAnet'ten geliyor ve Amerika Birleşik Devletlerinin Savunma Bakanlığının projesidir. Bu projenin resmi amacı çeşitli araştırma kurumlarını, o zamanlar düşük olan bilgi işlem kapasitelerini en iyi şekilde kullanabilmeleri için, bir ağ ile birbirine bağlamaktı. Resmi olmasada, ARPAnet bir düşman saldırısı durumunda sağlam iletişim altyapısıyla hizmet vermeliydi. 1970'li yıllarının sonlarında ilerleme başladı ve bununla birlikte ağın uluslararası yayılması. O dönemde 'gelişimin çılğın dönemi' diyede bilinen o zamanlarda bizlerin bugün İnternet ile bağdaştırdığımız ağ oluştu: tükenmez bir arşiv ve dünyanın en büyük topluluğu.1990'da ARPAnet'in 'resmi' kapatılmasıyla İnternet'in ticari aşaması başladı. Sayısız hizmetler gelişti örneğin elektronik posta e-postalar biçiminde hizmetler gibi. Büyük olasılıkla en önemli hizmet İnternet'in son atılımına da yardımcı olan ve her kullanıcıya basit bir arayüz sayesinde bilgi imkanı sunan World Wide Web (WWW) oldu.Kisa bir zaman icersinde 100'den fazla ülke İnternet ile bağlanmıştı. 1993'lerin başında 1.5 milyon bilgisayar ve 10.000'den fazla bireysel ağ vardı, şu anda ise bir milyardan fazla bilgisayar bulunmaktadır. Gelişen ve gittikce dahada hızlanan teknoloji sayesinde İnternet'in geleceği hakkında sadece spekülasyon yapılabiliyor...

Gelecek: Nietzsche bile 1880'lerde bir çalışmasında sıkıntıya karşı sayısız imkanları olan bir dünya anlattı. 'Her zaman okuyucu ve benzerileri dinlenile bilecek. Festivaller olacak birçok bireysel eserlerden oluşan cünkü bu kutlamalara katılacak olanların festivallerde icat payları olmalı.' Nietzsche ozamanlar bilinçsizce 100 yıl sonra oluşturulan İnternet ve sunduklarının olanaklarını felsefesinde ya da fikirlerinde tanımlamış. Her birey kendi bilgi ve görüşlerini halka duyura biliyor ve böylece aktif 'festivalleri' oluşturuyor. İnternet birçok bireysel öğelerin bulunduğu ve her birinin küçük birer 'festival' temsil ettiği bir havuz. İnternet'te bir diktatörlük korkusu asılsızdır cünkü gerçek bir diktatör yoktur. Yinede her gün bu büyük havuza katılmak için teşvik ediliyoruz. Gittikce hizlanan evrim sayesinde durmadan yeni hizmetler sağlana biliyor. Bu nedenle 2015 yılında İnternet'e dünya çapında 2 milyar kişi bağlı olacaktır. 3 milyar sınırı ise ancak 2040 yılına kadar bekleniyor.

Böylelikle hızlı bir gelişimin sürekli olarak ilerlemediği görünüyor. Muhtemelen hiçbir zaman durgun olmayacaktır ama 'insansı' sınırlar bulunuyor. İnternet'in sayesinde yerel sınırlar neredeyse kalkmiş gibi, herkes her zaman herkes ile temasa gece biliyor. Bu ne yazık ki sadece teori, gerçek şu ki örneğin New York kentini Afrika ile karşılaştırırsak ikiside ağın eşit derecede büyük bir kısmı oluşturuyor. Sınırsız ve eşit bir topluluk oluşturma fikri bugüne kadar sadece yaklaşımlar içinde gerçeklestirile bilindi. Nüfusun çoğunluğu hala 'festivale' davet beklerken diğerleri gezegenler arası bir ağ hayal ediyor. Vint Cerf'e kalsa 'İnternet'in kurucusu' yakında örneğin Mars ya da Ay'dan bilgi almak mümkün olacak. Ancak öncelikle olması gereken İnternet'in temel felsefesini uygulaya bilmek.

Ama hala Çin Halk Cumhuriyeti gibi bazı yerlerde bilgiler denetlenip izleniyor. Son birkaç yıldır bilgi akışı denetimlerinin veya sansür için eğilimlerin yoğunlastığı görülüyor. Ve önemli bir husus daha unutuluyor, sadece gerçekten her bireyin 'festivalde' bir payı olursa İnternet insanlığın gelişmesinde önemli bir dönüm noktası olabilir. Böylelikle Web 2.0 teriminde önemli bir anlam oluşuyor. Web 2.0 içeriklerin ve bilgilerin kullanıcıları tarafından oluşturulmuş ve düzenlenmiş olduğunu gösteriyor. Böylece İnternet artık sadece bir bilgi tabanı değildir, giderek artan ve sürekli değişen katılımcılarının bir yansımasıdır. Web günlükleri, dosya paylaşım portalları yada sosyal topluluklar bu yaklaşımı takip ederek daha popüler hale gelmeyi başarıyor. İnternet'in gelişimi ve buna bağlı olarak teknikleri bizi nerelere götürüeceği belirsiz 'kesin olan sadece bu hikayenin yeni başladığı.´ (Vint Cerf)

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif