İnternet - Terimlerin tanımı

Internet Interconnected Networks'ün kisaltmasi yani 'birbirine bagli aglar' anlaminda dünyanin en büyük agidir. Her katilimcinin neredeyse sinirsiz bir arsive erismesini, kullanicilarla iletisime geçmesini ve veri degisimi için diger katilimcilarla baglanmayi saglar. Bu ag birçok küçük merkezi agdan olusur.

Katilimcilar arasinda veri alisverisi bilgisayarlar ve sunucular (Server) yardimiyla gerçeklesir. Internet erisimi ise modem teknikleri ya da özel bir saglayiciyla yani bir Internet servis saglayicisi (ISS) ile mümkündür.Internet kelimesi dünya çapinda World Wide Web veya 'WWW' ile esit tutulur. World Wide Web aslinda yalnizca bir öge ya da Internet'in bir hizmetidir ve 1989 yilinda kolay bilgi alisverisi için gelistirilmistir. Tim Berners-Lee bir Ingiliz bilgisayar bilimcisi ve ' World Wide Web ´ kurucusu, hizli bir erisim saglamak için bilgilerin birbirleriyle baglantisini kurmus böylece birçok farkli bilgi ve veri içeren bir tür ag veya web olusturmustur. Sonuçta World Wide Web Internet üzeri ulasilabilinen çok büyük bir veri tabanidir. Bir tarayici kullanarak esit html ile kodlanmis adresler (URL) sayesinde her zaman benzersiz bir kaynaktan ögeler alinabilir.

Bunlar köprüler (Hyperlink) ile birbirine baglanir ve dogrudan bir ögeden digerine atlayabilir. Belirtildigi gibi World Wide Web ile Internet kelimeleri genellikle esanlamli kullanildigi icin bu egitimde de Internet ve World Wide Web ayni anlamda kullanilacaktir. Tüm katilimcilarin ya da bilgisayarlarin ayni anda ag ile bagli olmadigi icin Internet'in veya World Wide Web'in büyüklügünü belirlemek güçtür. Tahminlere göre bir milyardan fazla insan Internet'i kullanior ve bu en geç 2015 yilina kadar iki milyardan fazla insani kapsiyacaktir.

Ayrica Web sayfalarinin toplam sayisida sadece tahmin ediliyor. 2006 yilinda yaklasik 8 ile 10 milyar web sayfasi tahmin edilirken bunlar muhtemelen çok daha fazlaydi. Her sayfanin 100 kilobayt oldugunu varsayarsak sonuçta 900 terabyt büyüklügünde bir veri kümesi elde ederiz. Bu büyüklügü göstermek için bir A4 daktilo sayfasini örnek gösterelim. 900 terabyt veriyi kagit üzerine yazarsak ve sayfalari üst üste koyarsak bu kagit destesi 22500 km olacaktir, farkli örneklerle ise bu kolayca iki misli bir yükseklige ulasa biliyor.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif