Site dışı Optimizasyon - Link inşası

Dogru link insasi arama motoru optimizasyonunda en önemli faktörlerden biridir. Algoritma için bir filtre olan ve kisa bir süre içinde çok fazla link alan yeni siteleri `kumsalin` dibine yani arama sonuçlarindaki ilgili sayfalarinin en sonuna tasiyan, Google Sandbox`un varligindan beri  her zaman bir dogal veya dogal görünümlü link insasi kullanilmalidir. Burada her durumda dikkat edilmesi gereken bazi noktalar vardir.

Özellikle yeni bir web sitesinde ilk baslarda çok güçlü veya çok sayida harici link eklenmemelidir. Örnegin normal bir web sayfasinin bir kaç gün icersinde 50 güçlü harici linki varsa bu nedenlede teorik olarak yüksek listelenmesi gerekirken arama motorlari ve özellikle Google tarafindan cezalandirilir.Ilk asamada sadece bir kaç yani 2 ile 5 link günde eklenmelidir, link sayisi aniden degilde sürekli yavasca artmalidir. Bazi web sitesi sahipleri Google Sandbox da bir konaklama potansiyelini göz önüne alarak web site optimizasyonunun ilk asamasinda mümkün oldukca çok harici link ekliyor. Genellikle filtre 3 ile 6 ay içersinde devre disi olup sayfa normal siralamaya geçer.

Seçilen link insasinin ne tür olacagi web site olusturucusuna kalmis. Ancak kumsalda bir konaklama bir web sitesi siralamasi üzerinde kalici etki birakatabilir. Yüksek oranda dogal link insasinda ise linkler sayfalarin olumsuz olan alt kismindan (Footer) degildir. Bu alandaki linkler genellikle satin alinan ya da degis tokus baglantilari oldugu için, arama motorlari bu linkleri güçlü olarak kabul etmez. Ayni etki web adresi veya ayni IP adresi olanlar içinde geçerlidir.Footerlink`ler genellikle bir web sitesinin tüm sayfalarina eklenildigi için görünüste çok fazla link olusuyor ama bunlarin agirligi yani gücü genelde çok az. Daima eklenilecek link sayfalari ve bu sayfalardaki link pozisyonu arasinda dogal bir denge kurulmali, ve bu link metini için de geçerlidir. Baglanti metini yüksek oranda ayni ise, arama motorlari web sitesi operatörünü bu linklerin öncüsü olarak görür.

Çünkü bir web sayfasinin dogal link insasinin metini konu alakasi yüzünden her zaman birbirine benzer, ama asla ayni olmaz. Diger web sitesi sahiplerine metini seçmek için her zaman bir kaç farkli sekil sunulmali. Eger web site link metini önerileri içeriyorsa bu düzenli olarak baglanti metinlerinin degistirilmesi gerekir.Ayni zamanda harici linklerin adresleri dogal görünümlü link insasi saglamak için farkli olmalidir. Birçok dogal link sadece web sitesinin belirli alt sayfasina yönlenir, sadece orada ziyaretçiler için önemli bilgiler vardir.

Örgütlü bir link insasi basinda web sitenin ana sayfasina bazi baglantilar koymak gerekir ama ayni zamanda bazi linkler de alt sayfalarada yerlestirilebilinir. Link gücü ve PageRank, eger web sitenin iyi yapilandirilmis bir dahili link insasi varsa, esit olarak dagitilir ve harici linkler alt sayfalara ve sayfa veya tüm web sitesi siralamasi üzerinde etki saglar. Dahili linklerin ve harici linklerin orani da önemli bir siralamasi kriterdir. Arama motorlari baglanti içinde belirli kaliplari tanir. Eger örnegin bir degis tokus vasa ve herbir web sitesi link ile baglandiysa arama motorlari bu aglari yani karsilikli linkleri (reziproke link) tanir. Böylelikle link alisverisinde bulunuldugunu varsayarak bu baglantilari düsük degerlendirir.

Bazi uzmanlar karsilikli linklerin yani reziproke linklerin zararli olmadigini iddia etmelerine ragmen bazi tarayicilar takas, satin alinma veya gerçek baglantilar olup olmadigina dikkat eder. Google arama motorunun en önemli siralamasin faktörlerden biri olan PageRank kolayca link takasi ve satin alma ile manipüle edilebilir. Bu nedenle bunlari tespit edip cezalandirmak için çalisiliyor.

Özetle dogal görünümlü link insasi asla düz biçimde yapilandirilmis veya dogrusal degildir. Örnegin bir web sitesine yeni alinan ve gerçekten ilginç bir makale eklendiyse, kisa süre içersinde pek çok Backlink elde edilir. Öte yandanda bazi sayfalar uzun bir süre için degerlendirilmez. Bu baglanti metini ve hedef adresleri içinde gecerlidir.Eger dogal bir link insasi simüle etmek istenirse bazi temel kurallar vardir ama bunlari çok fazla yapilandirmamak gerekir cünkü arama motorlari bu yapilari tanir. Ama eger birden fazla web sitesi varsa linkleri ve adresleri yerlestirmek çok daha kolay olur.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif