Site dışı Optimizasyon - Link değiş tokuşu

PageRank`i 0, 1 ya da 2 olan bir web sitesi için link degisimi ortaklari bulmak genellikle çok zordur. Link degisimi isteklerini yapmaya baslamadan önce sayfanin en az PR 3 veya 4 olmalidir.Linklerin degerlendirilmesinde tek kriter olmasada pek çok web sitesi sahipleri ilk olarak potansiyel ortaklarinin sayfasinin PageRank`ine bakar. Sitenizin hala çok düsük veya hiç PR yoksa istekleri genellikle reddedilir.  PR 3 zaten tarif edildigi gibi kolay saglanir, örnegin web kataloglarindan veya makale rehberlerinden. Sayfanin kendi PR 3 hatta 4 oldugunda uygun ortaklar bulmak için yeterli zaman ayrilmali. Uygun Ortaklar arayabilmek icin Yaygin olarak link degisim veya özel forumlar var. Önceki bölümde gösterildigi gibi, arama motorlari satin alinan kiralanan ve takas edilen linkleri kötü degerlendirir. Özellikle link degisimi konusuna odaklanan sirketlerden uzak durmali cünkü arama motorlari bunlarin çogunu çoktan taniyor.

Uygun link ortaklari bulmak için iki kolay yol vardir, bazi arama motorlarinda ve rehberlerinde siteyle alakali anahtar kelimeler aratmak ya da rakiplerin sitelerinin Backlink`lerini analiz etmek. Bazi ana anahtar kelimeleri arama motorlarina  girildiginde birçok potansiyel link ortaklarinin listesini elde edilir. Bazi rakip sitelerin Backlink analizi yapilinca hangi web sitelerinin rakiplerle baglantili oldugunu belli olur. Yine bu sitelerinde alakali konulari oldugundan her biri birer potansiyel link ortagi.

Web sayfasi veya link seçimi ve degerlendirmesi için `link satin almak / link kiralamak' `da bulunan kriterler yardimci olacaktir. PageRank, otorite ve bir web sitesinin konu alakasi burada birkez daha belirtilir.Sonunda bazi web siteleriyle bir link ortakligina karar verildiyse simdi de bu sitelerinin operatörleri ile irtibata geçilmeli. Eger e-posta ile iltibata gecilecekse bu web sitelerin bizzat  ilgili web site sahiplerine yönelmeli ve tam olarak neden bu siteyi seçmis oldup bir link ortaklikliginin iki taraf içinde yararli olacagi açiklanmali. Kisiliksiz standardize hatta özel programlar tarafindan gönderilen e-postalar genellikle yüksek oranda reddedilir. Hem dostuça hemde yetkili olmaya çalisin. Potansiyel ortagin web site konusuna veya içerik  detaylarina girerek neyin begenildigi anlatilmali. Özellikle  sayfanin PageRank gibi detaylarindan kaçinilmali. Ya web sitesi operatörü kendi sayfasinin kalitesini bilir yada zaten bu kavramlarla ne demek istendigini bile anlamaz. Link ortaklari ile anlastiktan sonra bazi önemli noktalari konusmak gerekir. Backlink`lerin zaman zaman kontrol edildigi söylenmeli. Ne yazik ki bir süre sonra bazi sitesi operatörleri bu linkleri degistirir, kaldirir veya baska sayfaya tasir. Pozisyonun link degerlendirilmesinde önemli bir kriter oldugunu da açiklanmali. Footerlink`lerden yada belirli link sitelerinden veya link degis tokus sitelerinden kaçinmali. Önemli bir diger nokta da linkin türü. Bu link her zaman dogrudan web sayfasina yönlendirilmis olmali. Arama motorlari dedigimiz gibi link alisverisini düsük degerlendirdiklerinden karsilikli bir baglantidan mümkünse kaçinilmali.

Basit link yapilari genellikle hemen arama motorlari tarafindan taninir ve cezalandirilir. Ne yazik ki yalnizca birden fazla sayfa varsa bu önlenebiliniyor cünkü böylece web sayfalardan birine ortagin linki ekleyip öteki sayfayla baglanti kurulabilir. Uzmanlar hala karsilikli linklerin web sayfalarin siralamasina zarar verip vermedigini yada tek tarafli bir baglantinin daha pozitif olup olmadigi konusunda tartisiyorlar. Aslinda karsilikli baglantilarin arama motorlari sonuçlarinda büyük etkisi  oldugu ve birçok link alisverisinin fark edilmedigi bir gercektir. Hedeflenen link insasi esdeger ve alakali konusu olan linkler ile degis tokus edildiginde önemli ölçüde web sitenin siralamasini yükseltmek için uygun bir araçtir...

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif