Site dışı Optimizasyon - Link satın almak ve link kiralamak

Birçok `arama motoru gelisimcileri` link satin almaya veya kiralanmasina Arama motorlarinin sonuçlarinda bir web sitesi konumlandirmak için finansman giderler olmadan mümkün olmasi gerektigini iddia ederek karsi geliyor. Hiç süphe yok ki bu dogru ama ayni zamanda çok ya da çogu ticari web siteleri link kiralamak ve satin almak için reklam bütçelerinin bir bölümünü ayiriyor.

Link degisimi yoluyla bu hedefe de ulasiliyor ama bazen bazi güçlü linkleri satin almak daha uygun bir yol örnegin harici link sayisini en aza indirmek veya link yerlerini tutmak için. Afis veya metin linkleri artik hemen hemen her yerde satin alinabiliyor. Bazi örnekler mesela online ihaleler, özel link satin alma ve kiralama platformlari veya link brokerleri bunlar ilgilenen müsterileri ilgili sirketlere yönlendirir.

Bir veya daha fazla link satin alinmak isteniyorsa bazi temel kurallar ve öneriler dikkate almalidir. Birincisi linklerin her zaman bir fiyat vardir. Birkaç euro için güçlü linkler söz veren ucuz firsatlar dikkatle alinmalidir. Bir PR 6 olan link örnegin ayda 50 euro olabilir, bir PR 7 linkin maliyeti ise birkaç yüz euro ve hatta daha güçlü linkler dahada pahalidir. Güclü  bir link yani PR çok yüksek olan bir linkin web sitesini arama motorlari siralamasinda yükseltecegi düsünülmemeli. Genellikle tam tersi oluyur. Örnegin, yeni bir web sitesi çok sayida güçlü link satin alindiginda dogal omayan link büyümesi yüzünden uzun bir süre için Google Sandbox`a eklenir. Bunun web sitesi siralamasi için ne anlama geldigi daha önce açiklanmisti.Link satin alirken veya link kiralarken arama motorlari filtresinin etki alanina girmemek için daima dikkatli olmali. Basitçe söylemek gerekirse bunun içinde zaman ayrilmasi gerektigi anlamina gelir. Yeni bir web sitesi için sadece PR 3, PR 4 veya maksimum PR 5 linkleri satin alinmalidir. Geri kalanlar ise Web sitesinin siralamasina yarardan daha fazla zarar verebilir. Zamanla sayfanin kendi PageRank`i olusunca daha güçlü linkler eklenebilir.

Nihayetinde linkin eklenecegi sirkete veya web sayfasina karar verildiyse önce sayfanin PageRank`inin gerçekten orijinal olup olmadigini kontrol etmek gerekir. Bazi hileler örnegin PageRank yansitmasi ile normalde PR 0 olan bir sayfanin PR 5 veya 6 olarak görünmesini saglar. Ayrica seçtilen web sayfasinin PageRank`i ve link gücünü gerçekten miras verildigine emin olunmali. PageRank`lerin ve linklerin dogrulugunu kontrol etmek için birkaç ücretsiz araç var. Bu araçlarin bazilari `baglantilar, araçlar ve yazilim` bölümünde bulunuyor. Sayfada bulunan Backlink`lerin sayisina ve kalitesine bakarak daima Backlink analizide yapilmali. Böylece web sitesinin bir kaç ay sonrada yüksek PageRank`i olacagina emin olunabilir. Burada kolayca tespit edilen web adresi popülerligi çok önemlidir. Bu araçlarda `linkler, araçlar ve yazilim ' bölümünde bulunuyor. Ayrica sayfanin otoritesi, harici linklerin sayisi ve web sayfasinin konusu karar verirken bir rol oynamali. Konusu alakasiz ve 50 harici link ile PR 6 olan bir sayfanin etkisi daha düsük olur, konusu ayni olup sadece 10 harici link ve PR 4 olan sayfa karsisinda.

Link almanin dolayli bir yoluda sponsorluk yada bagis yapmaktir. Genellikle bir defalik bagis araciligiyla örnegin açik kaynak yazilim gelisimi için ya da kurulus veya kulüpler için bir destek olabilir, güçlü linkler alinabilir. Ne yazik ki ilgili web siteleri artik iyi bilinmektedir. Yani eklenen link birçok link arasinda herhangi bir tanesi oluyor. Yine buradada yatirimin gerçekten dogru olup olmadigi arastirilmalidir.

Genel olarak kalici veya geçici linkleri satin alirken dikkate alinmasi gerekenlerher zaman göz önünde bulunmali. Hizli büyüyen pazarla mücadele edebilmek için bazi arama motorlari bu hizmeti veren web sitelerini endeksleyip bu sayfalardan olan tüm baglantilari düsük degerlendiriyor. Bu nedenle özellikle ticari olmayan link degis tokusu, satin almaya hele süpheli ve belirsiz sirketlere karsi tercih edilmeli...

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif