Site dışı Optimizasyon – Web katalogları

Özellikle baslangiçta bir web sitesi için uygun link ortaklari bulmak zordur. Site daha taninmamakta ve PageRank`i 0`dir. Bazi web kataloglarina kayit olarak hizli, kolay ve genellikle ücretsiz bir sekilde Backlink almak iyi bir yoldur. Backlink görevi olan ve bu görevi olmayan web kataloglari vardir. Backlink görevi olan web kataloglari kayitlari sadece web sitesindede bir link eklenince kabul eder.

Uygun katalog seçiminde iki kriter vardir kayit türünü ve yayimlanmis oldugu sayfanin PageRank`i. Birçok web katalogu sadece dolayli girislerini, bazilari da `nofollow' linkleri kullanir yani arama motorlari tarafindan izlenmeyen ve bu nedenle web sitelerinin siralamasi için hiçbir önemi olmayan linklerdir. Web katalogunun ana PageRank`i de yaniltmamali. Çogu zaman örnegin ana sayfanin PR`i 5 yada 6 olur ama kayitin yayinlanacagi sayfanin PR`i 2 veya 3`dür. Yaklasik 15 ile 25 seçilen web kataloguna ve web rehberine birden kayit olmak tavsiye edilir. Birkaç farkli web rehberlerinin listesi `linkler, araçlar ve yazilim' bölümünde.

Dikkate alinmasi gereken iki önemli rehber yani web katalogu vardir. Öncelikle Open Directory projesi (ODP) var `DMOZ diyede bilinir`, ve diger Yahoo rehberi. ODP`de kayitli olan web sitelerinin yetki düzeyi ve böylece siralamasin genellikle kisa bir süre içinde artar. Daha öncede bahsedildigi gibi Open Directory projesine kayitlar özel editörler tarafindan elle girilir. Google ve diger arama motorlari DMOZ`de listelenen bir sayfanin ziyaretçilerine genel bir yarar sagladigini varsayar. Buna göre bu kayit web sitesi siralamasina yansir. Yani ODP`de kesinlikle bir kayit yapilmalidir. Genelde kayit istegi birkaç ay sürer ve ancak islenir.

Ücretsiz DMOZ rehberine aksine Yahoo rehber kayitlari su anda sadece ücret karsiliginda kullanilabilir. Böylelikle bu kayit web sitesinin siralamasinda ODP kadar olumlu ve pozitiv bir etki degildir. Ancak, Yahoo rehberi kaydiyla bazi güçlü Backlink alinir ve bu siramalari pozitif etkiler.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif