Site içi Optimizasyon - Sayfa düzeni ve menü

Bir web sitesinin menüsü ve sayfa düzeni basit ve açik bir sekilde yapilandirilmis olmasi gerekir ayrica yanlis baglantilardan kaçinilmalidir. Bu sözde 'bozuk linkler' arama motoru indeksinden dislanmaya bile yol açabilir. Bu bozuk linkleri tespit etmek için uygun araçlar `linkler, araçlar ve yazilim ' bölümünde mevcut.Genel olarak bir web sayfasinin yapilandirilisi ziyaretçileri tarafindan kolayca anlasila bilmelidir. Bu durumda bir arama motorunun tarayicisida  web sitesinin her sayfasini bulmakta büyük zorluk çekmez.Bir web sitesi her zaman birkaç seviyeye ayrilmistir.Birinci düzey ana sayfasi. Bu ana sayfasina genellikle tüm ana kategoriler baglidir. Bu ana kategorilerden birinci derece alt kategorilere ve yeniden ana sayfaya ulasilmali. Ziyaretçiler bu sayfalardan ikinci derece alt kategorilere ve takrar ana sayfaya  dönebilmeli. Bu yapi son derece seviyesine kadar devam ettirilmelidir. Bir web sitesinin son seviyesi ana sayfa ve ikinci düzeyde sayfalara bagli olmalidir. Küçük ve orta ölçekli web siteleri genellikle iki veya üç düzeyden olusur büyük projelerde ise en fazla toplam üç veya dört seviye yeterlidir.

PHP veya CSS kullanarak bunlar detayli yapilandirilip yönetilebilirler.Arama motorlarinin tarayicilari otomatik olarak her yolu takip etmediginden ve belli bir düzeyden sonra web sayfasini terk ettiginden daha fazla düzey olusturulmamalidir. Bu çesitli alt sayfalar harici linklenerek de önlenebilir. Menüyü olustururken html ve metin ögeleri kullanilmali. Bazi tarayicilar halen JavaScript ve Applets uygulamalarini yorumlamakta zorlandigindan bu programlardan kaçinilmali. Hatta bazi tarayicilar ve ziyaretçiler Java komutlarini göremez veya islev devre disi birakilmistir.Menü ögelerinde resim kullanmakta uygun degildir. Ziyaretçi ve dolayisiyla tarayicilara mantikli ve sayfa içerigine bagli olan anahtar kelimeler kullanarak web sitesi sunulmali. Iç linklerin baglanti metini de bir web sitesinin siralamasi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrica flash navigasyon animasyonundan kaçinilmalidir.

Ama eger illa böyle bir animasyon isteniyorsa arama motorlarina html tabanli bir alternatif sunulmali. Büyük projelerde bir site haritasi yararli olabilir yani her web sayfasinin sadece yapilandirilmis bir genel bakisini olusturmak yararlidir. Ayrintilar için sonraki bölüme bakiniz. Bir site haritasi kullanarak hizli ve kolayca seviyeler azaltilip gereksiz baglantilar önlenir.Ayrica bir site haritasi ile web sitesinin sayfa siralamasi tüm alt sayfalarada esit sekilde yayilmasi saglanabilir.Basitlestirilmis bir sekilde anlaticak olursak ziyaretçi davranislarina göre ayarlanmis ve uygun bir navigasyonu olan bir web sitesi ayni zamanda arama motorlarinin tarayicilarindan da  daha hizli ve daha iyi tespit edilir.

Başvurunuz başarıyla gönderildi.

Başvurunuz için teşekkür ederiz. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.

İletişim BİLGİLERİNİZ
Hitap
bayan
bay
Detay BİLGİLER
Önemli Anahtar KELİMENİZ
Express Talep Formu 1 saat içerisinde ücretsiz teklif